Karjeros planavimas Vakaruose



Žiūrint į JAV, čia karjera asocijuojasi su pareigų pakilimu. Tačiau dabar tai nėra džiugus įvykis, kaip teigia vienas JAV vadybininkas, kadangi siekdamas aukštesnių pareigų, darbuotojas privalo pasistūmėti „horizontaliosios“ karjeros laiptais. Tai yra modelis lygiagretus, jau mano minėtam, japoniškajam modeliui, kadangi čia yra ta pati idėja, jog kiekvienas vadovas turi susipažinti su visų padalinių, kuriems ateityje jam teks vadovauti, veikla. Tačiau problema yra ta, jog, šiuolaikinės globalizacijos sąlygomis, įmonės yra išsibarsčiusios po visą pasaulį, todėl pakilimas pareigose gali reikšti išsikraustymą į kitą miestą, šalį ar net kitą žemyną. Tai sudaro daug problemų su gyvenamuoju plotu, su didelėmis persikėlimo išlaidomis, su antrojo sutuoktinio darbu. Todėl daugelis kompanijų visa tai stengiasi kompensuoti, taip yra ir Lietuvos KAS, išskyrus nėra kreipiamas dėmesys į sutuoktinio darbą. Nors dėmesys turėtų būti kreipiamas, kadangi karininką perkėlus dirbti į kitą miestą, o gal net ir į kitą šalį, iškyla problema ką daryti antram sutuoktiniui. Žinoma šeima turėtų būti kartu, tačiau valstybė turėtų pasirūpinti kur dirbs sutuoktinis arba bent jau išmokėti kokią nors kompensaciją už jo nedarbą.

JAV geras darbuotojas, kuris nori išeiti iš savo darbo, dėl to, kad jį negali paaukštinti pareigose, savo kompanijos yra įvairiais būdais bei gudrybėmis bandomas sulaikyti. Pavyzdžiui, darbuotojas yra perkeliamas į tolygias pareigas, tačiau jam yra skiriamos sunkesnės užduotys, kad jis galėtų išplėsti savo kompetencijos ribas. Taip pat darbuotojas gali būti išsiųstas į užsienio komandiruotes arba jam gali būti suteiktos kūrybinės atostogos.

Tačiau 1990 m. vakarietiškąjį karjeros planavimo modelį teko vėl modernizuoti, dėl pasaulyje vykstančios aukštųjų technologijų plėtros bei pasauliniai rinkai tapus nestabiliai. Todėl vakaruose dabar niekas negali tikėtis pareigybės visam gyvenimui ir netgi garantuoti, kad netolimoje ateityje jo specialybė apskritai išliks. Pavyzdžiui, kompiuterinių technologijų ar bankininkystės specialistai vieną kartą per 3 – 5 metus persikvalifikuoja iš esmės, taip įgyjant naujas specialybes. Minėti kvalifikuoti specialistai, talentingi vadybininkai šiandien turi neribotas galimybes ir gali greitai padaryti stulbinančią karjerą bei uždirbti daug pinigų.

Copyright © 2024 Studentas All rights reserved.